Veštačka oplodnja

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.974
In vitro oplodnja (dalje IVO; eng. in vitro fertilization, ili IVF) je ubedljivo najrasprostranjenija među oblicima lečenja neplodnosti uz pomoć visoke tehnologije. Ona obuhvata oko 99% svih zahvata koji spadaju u metode potpomognute reprodukcije (MPR; eng. assisted reproductive techniques, ili ART). U SAD se pomoću IVO svake godine rodi oko 48 000 beba.povećajte šanse za uspeh!

Plusevi

IVO je najstarija među metodama potpomognute reprodukcije (MPR) – koristi se od 1978. Dakle, dok su drugi postupci koji spadaju u MPR relativno novi, IVO se koristi dovoljno dugo da su naučnici bili u mogućnosti da obave podrobne zdravstvene studije dece začete korišćenjem ove tehnike. Za sada, nema medicinskih problema koji se vezuju za IVO.

Takođe, naučnici koji su ispitali rezultate osam različitih studija sprovedenih između 1989. i 1999. utvrdili su da lekovi koji se koriste u lečenju neplodnosti ne doprinose povećanju rizika od dobijanja raka jajnika, čak i ako ih žena uzima duže od godinu dana. Ovo je ranije bio veliki izvor kontroverzi i zabrinutosti. Štaviše, naučnici pronalaze nove načine da u budućnosti poboljšaju IVO postupke.

Minusi

Oplodnja vaših jajnih ćelija izvan vašeg tela zahteva skupe laboratorijske operacije.

Takođe, s obzirom da će u vašu matericu verovatno biti stavljeno više od jednog embriona, imaćete nešto više od 30% šanse da dobijete blizance ili čak i više. Iako mnogi parovi ovo smatraju blagoslovom, višestruki fetusi povećavaju rizik od pobačaja i drugih komplikacija. Budite svesni činjenice da će vam neki lekari savetovati uklanjanje nekog od fetusa ukoliko postoji opasnost od gubitka svih. Naučnici koji se bave IVO rade na tehnikama kojima bi se sprečio višestruk broj fetusa.

Žene koje imaju poteškoća sa začećem imaju povećan rizik od vanmaterične trudnoće bez obzira na način na koji su zatrudnele. Kao što je slučaj sa svim postupcima koji spadaju u domen metoda potpomognute reprodukcije, IVO će takođe povećati verovatnoću da će doći do vanmaterične trudnoće. Ovo se dešava kada, usled abnormalne funkcije jajovoda, embrion odluta naviše, do jajovoda ili trbušne duplje, i usadi se tamo umesto u materici. Vaš lekar će vam ili prepisati lek po imenu metotreksat, ili će hirurškim putem ukloniti embrion kako bi sprečio ozbiljne telesne povrede ukoliko on nastavi da raste.

Žene koje uzimaju lekove za lečenje neplodnosti ponekad razviju sindrom hiperstimulacije jajnika (eng. ovarian hyperstimulation syndrome, ili OHSS), stanje koje se očituje dobijanjem na težini i osećajem nadutosti. Neke žene takođe pate od zadihanosti, nesvestice, bola u karličnom predelu, mučnine i povraćanja. Ovaj sindrom se javlja kada žene suviše dobro reaguju na lekove za tretman neplodnosti, i počnu da proizvode prevelik broj jajnih ćelija. Njihovi jajnici oteknu do veličine koja je nekoliko puta veća od normalne, a tečnost počne da se skuplja u trbušnoj duplji. Ovo stanje obično prolazi uz poman nadzor lekara i ležanje. Ali, u retkim slučajevima može biti opasno po život, te ćete možda morati biti smešteni u bolnicu radi intenzivnijeg posmatranja ili lečenja.

Takođe, skorašnje studije su pokazale da je moguće da bebe začete uz pomoć tretmana neplodnosti koji koriste visoke tehnologije imaju veću verovatnoću da budu rođene sa malom telesnom masom i defektima pri porođaju. Ali stručnjaci nisu sigurni da li krivca treba tražiti u faktorima koji izazivaju probleme sa neplodnošću, poput starosnog doba, ili u postupcima lečenja. Štaviše, u budućnosti će postupci lečenja neplodnosti možda omogućiti lekarima da odstrane nezdrave embrione pre nego što ih prenesu u pacijentkinju.


IZVOR neplodnost.wordpress.com
 
Natrag
Top