Na Fejsbuku protiv diktata mršavosti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.996
Na Fejsbuku protiv diktata mršavosti

Jedna grupa na popularnoj socijalnoj mreži zahteva od dizajnera da na piste više ne dovode modele u čiju se garderobu ne bi uvukla nijedna žena koja nije manekenka

manekenka-foto-BETA.jpg
Devojčice se ugledaju na supermodele
Foto Beta

Kada manekenke šetaju po pisti, modni urednici iz prvog reda hvataju beleške, fotoreporteri se laktaju da ugrabe najbolji ugao, kolege potvrdno klimaju glavom, starlete se dive i tapšu i svi zajedno posle revije na sav glas hvale genijalnost kreatora. Sve je to bajno i sjajno, tvrdi jedna grupa na Fejsbuku, ali ništa od onoga što se vidi na pisti nema nikakve veze sa stvarnim životom.
Šta žele okupljeni oko stranice „Razlozi za premeravanje”? Oni insistiraju na tome da modni kreatori ubuduće biraju modele koji više liče na takozvane stvarne žene.
Službenice, nastavnice, domaćice i tinejdžerke vole da pogledaju fotografije sa revija u novinama ili snimke na TV, ali umesto da im izveštaji daju neku ideju o novom komadu garderobu, oni im samo oduzimaju samopoštovanje, tvrde aktivisti sa Fejsbuka. Jer, kako, izgleda manekenka? Ima 48 kilograma i nijednu striju.
„Manekenke na pisti su veoma uticajne jer se pojavljuju u vestima, izlaze u štampi i slikaju se na televiziji”... kaže Monika Himenas, profesorka odnosa sa javnošću koja je pokrenula ovu inicijativu sa Margom Zerom, profesorkom ishrane na jednom univerzitetu u Kataloniji. Baš zato što o njima izveštavaju novine, kaže Monika Himenas, javnost veruje da one predstavljaju objektivne ideale lepote kojima svi moraju težiti.
Onda i ne čudi broj onih koje pate od bulimije i anoreksije, kažu profesorke – manekenke su na ekranima i u magazinima i stvaraju iluziju da je stvarno moguće da svaka žena izgleda tako.
Sličnu tezu propagirao je i američki dokumentarac „Ubijajući nas polako”. Autorka je tvrdila da industrija lepote želi da se žene osećaju loše što ne izgledaju kao manekenke zbog čega će kupovati što više kozmetike i šminke. Čak je i duhovito prokomentarisala da, dok nas moda uči da visoke potpetice i karmin od svake žene prave zavodnicu, na svetu postoji tri milijarde žena koje ne izgledaju kao supermodeli i njih osam koje baš tako izgledaju.
Ovo je još jedan primer društvenog aktivizma na socijalnim mrežama koje mogu služiti za pokazivanje fotografija sa letovanja, ali i za okupljanje istomišljenika i širenja ideja.
Komentari onih koji podržavaju apel dve profesorke jeste da su bulimija i anoreksija veoma rasprostranjene, posebno među tinejdžerkama. Himenas i Zera kažu da na ovaj način, a Fejsbuk je blizak mladim generacijama, žele da nauče tinejdžerke da poštuju svoje telo. Ne verujte retuširanim fotografijama, dodaju.
„Tražimo razloge da prihvatimo sopstveno telo, samopoštovanje i realnije mere; želimo da nastavimo istraživanje i tražimo od političara da promene zakone”, objašnjavaju Zera i Himenas.
Prva osoba iz sveta mode koju su pridobile jeste kreatorka Zak Ramos. Ona je osmislila žig kampanje koji podseća na etiketu sa garderobe. Pridružili su im se i mnogi drugi koji tvrde da je tinejdžerkama podjednako važno da dobiju petice i izgledaju onako kako to aminuju Fešn TV i „Vog”.
Zato i žele da zakonski primoraju kreatore da na pistu ne izvode manekenke koje izgledaju kao da su se upravo vratile iz zarobljeništva.
Španci su i ranije već preduzeli neke mere. Prvi su sa nedelja mode počeli da izbacuju premršave devojke za čiji se indeks telesne mase ispostavilo da je nezdravo mali.
Pojedini magazini u svetu su se obavezali da više neće propuštati manekenke kroz fotošop i tako obmanjivati čitateljke da neko stvarno u četrdesetim nema nijednu boru, a uz to mu nije zapalo niti jedno parče pomorandžine kore.
Ipak, glavni tok mode i dalje se protivi ovim promenama, sigurni su pokretači strane, jer je najvažnije da nas ubedi da se nesavršenstvo može ispraviti skupim bočicama.

J. Stevanović
Objavljeno: 11.03.2011.
Izvor: Politika
 
Natrag
Top